Kate Chopin, ABD’nin çok kültürlü ve tutucu güney kentlerinden St. Louis’de, 8 Şubat 1850 tarihinde dünyaya geldi. Annesi bölgeye ilk yerleşen seçkin bir Fransız aileye mensuptu. İrlanda kökenli babasının erken ölümü nedeniyle annesi ve anneannesi tarafından büyütüldü. Fransızca konuşan, açık görüşlü ve gururlu bir kadın olan anneanne torununu birçok yönden etkiledi.

Kate Chopin kız öğrencilerin gittiği Katolik bir akademide eğitim aldı. New Orleanslı zengin bir işadamıyla evlendiğinde henüz on dokuz yaşındaydı. Çiftin altı çocukları oldu. Kate Chopin ciddi anlamda yazmaya, eşi geride yüklü bir borç bırakarak öldükten sonra başladı. Bu arada annesinin yardımıyla geçinebilmek için doğup büyüdüğü kente taşınmıştı. Fakat çok geçmeden annesini de kaybetti.

Kate Chopin’in ilk kısa öyküleri, makale ve çevirileri, 1890’lı yıllarda, gazete ve dergilerde yayımlandı. Depresyonla mücadelede şifalı bir etki yaratan yazma sürecinin, aynı zamanda bir gelir kaynağı olabileceğini de keşfetmişti. İlk romanı At Fault 1890’da, Türkçe’ye Uyanış adıyla çevrilen ikinci romanı The Awakening 1899’da basıldı. Güneyde yerel bir yazar olarak az çok tanınmasına karşın, ABD’nin kuzeyinde yaşayan etkin edebiyat çevrelerinin pek ilgisini çekmedi.

Kate Chopin öykülerinde ve romanlarında, bağımsızlık özlemi çeken kadınların erkek egemen dünya ile çatışmalarını, o dönemde pek de hoş görülmeyecek bir açık sözlülükle işliyordu. En çok okunan ve bilinen öyküleri arasında yer alan The Story of an Hour’da, kocasının ölüm haberini alan Louise Mallard’ın yaşamındaki bir saat anlatılır. Kaybından ötürü kedere batması beklenen Louis, umulanın tersine, evlilik boyunduruğundan kurtulduğu için geçici bir ferahlama duygusu yaşar.

Kate Chopin’in edebi yetenekleriyle birlikte patriyarkal toplum eleştirisinin değeri, ancak 1970’li yıllarda feminist hareketin yükselişiyle anlaşıldı. Kendi yeteneklerini geliştirmek isteyen, özgürlüğüne düşkün, uyumsuz olmakla birlikte hayatı seven, cinsellikten ve yiyip içmekten haz alan kadın karakterleri, feminist eleştirmenlerce keşfedildi.

Modern feminist edebiyatın öncülerinden biri olarak kabul edilen Kate Chopin, 22 Ağustos 1904’te, henüz 54 yaşındayken beyin kanamasından hayatını kaybetti.

https://americanliterature.com/author/kate-chopin

http://www.dtcfdergisi.ankara.edu.tr/index.php/dtcf/article/view/4360/4381

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.