Emily Davison, 4 Haziran 1913 tarihinde Epsom Kraliyet Yarışı koşulurken elinde kadınlar için oy hakkı talep eden Süfrajet hareketinin flamasıyla, Kral 5. George’un atının önüne atladı. Amacı kadınların seçme ve seçilme hak taleplerini duyurmaktı. Ağır yaralanan Emily, 8 Haziran’da hayatını kaybetti. Yaptığı eylem çok etkili oldu. Çünkü İngiltere’de en çok izlenen at yarışı olan Epsom Kraliyet Yarışı’nı 300.000 kişi izliyordu. Ayrıca yarış filme çekiliyordu. Günlerce, aylarca bu konu tartışıldı.

Emily Wilding Davison, 11 Ekim 1872’de Londra’nın güneydoğusunda, Blackheath’da doğdu. Royal Holloway College’da ve Oxford Üniversitesi’nde okudu. 1906’da Emmeline Pankhurst tarafından kurulan Kadınların Sosyal ve Politik Birliği’ne (WSPU) katıldı. Üç yıl sonra öğretmenlik mesleğini bırakarak tüm zamanını kadınların oy hakkı için mücadeleye ayırdı. Emily Davison, sekiz kere hapse girdi. Kadınlara seçme hakkı için düzenlenen protestolara katıldı. Üyesi olduğu, 1903 yılında kurulmuş olan Kadınların Sosyal ve Politik Birliği’nin sloganı: “Söz değil eylem istiyoruz!” idi.

Emily Davison’ın ölümüne atın önüne atlaması, hayatında davası için en büyük fedakârlığı yapmak istediğini belirten ilk olay değildi. Holloway cezaevinde iken, iki kez korkulukların üzerine atlamış ve ölümden dönmüştü.

https://www.q-files.com/history/famous-women/emily-davison/?subscription_popup_disabled

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.