İspanya’da üniversiteye giden ilk kadın ve feminist hareketin öncülerinden olan Concepcion Arenal Galiçya’da 31 Ocak 1820’de doğdu. Sekiz yaşındayken kaybettiği babası liberal askeri bir bürokrattı ve rejim karşıtı fikirleri yüzünden sık sık hapse giriyordu. 1841 yılında, annesi onaylamasa da İspanya’da üniversiteye kaydolan ilk kadın olarak hukuk fakültesine girdi. Madrid’de bulunan, o zamanlar erkek kıyafetleri giymeye zorlandığı, şimdiki adıyla Complutense Üniversitesi’ne.

Politik ve edebi tartışmalara katıldığı üniversiteden mezun olduktan sonra bir avukat-yazarla evlendi, üç çocuğu oldu ve kızını bebekken kaybetti. 1859’da eşinin ölümüne kadar liberal gazete Iberia’da birlikte çalıştılar. Cantabria’da yoksullara yardım için çalışan feminist bir grup kurdu. Şiir kitapları ve makaleler yayınladı. Kızılhaç ile çalıştı.

Kadın haklarıyla ilgili ilk çalışması, kadınların aşağı konumunu biyolojik nedenlere dayandırarak savunan teorileri eleştirdiği Geleceğin Kadını (1869) idi. Her düzeyde kadınların eğitime girmesini savunuyordu:

“Ciddi ve en fazla zarar veren hata, kadınlara biricik görevlerinin eş ve anne olmak olduğunu empoze etmek; bu ona kendi başına hiçbir şey olamayacağını, moral ve entelektüel kendiliğini yok etmesini söylemek anlamına gelir.”

Concepcion Arenal’in adı Santiago de Compostela Üniversitesi kütüphanesine verildi. Madrid’de bir heykeli var. 4 Şubat 1893’te Vigo’da öldü ve mezar taşında “Erdem, yaşam, bilim için,” yazıyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.