Haziran 1982’de, 20.000’den fazla göçmen kadın kıyafet işçisi, New York Chinatown’da işverenlerin sendikayla yapılan sözleşmeyi tanımaması dolayısıyla greve gitti. Grevin ilk büyük eylemi ise 24 Haziran 1982 tarihinde yapılan miting ve yürüyüştü.

Çin Mahallesi’ndeki kadınların grevi, tarihe 1958’de New York elbise endüstrisini kapsayan genel grevinden sonra yapılan ilk büyük grev olarak geçti.

Çin Mahallesi çoğunluğu Hong Kong ve güney Çin’den gelenlerin yaşadığı bir yer. Mahallede 500’den fazla tekstil firması vardı. Bu firmalarda tamamına yakını kadın 25.000 işçi çalışıyordu. Hem kadın, hem göçmen oldukları için sömürünün katmerlisiyle karşı karşıya kalınıyordu.

İşçiler, Kadın Konfeksiyon İşçileri Sendikası (ILGWU) Yerel 23-25’te örgütlüydüler. Sendika 31 Mart’ta sona eren sözleşmeyi yenilemek için işveren temsilcileriyle masaya oturdu. Bu sözleşme sadece Çin Mahallesi’nde çalışanları değil sendikanın örgütlü olduğu başka eyaletlerdeki fabrikalarda çalışan 150.000 kişiyi ilgilendiriyordu. Ücret artışı, haftada bir günün ücretli tatil olması, yıllık izinler, mesai ücretinin artması, kıyafet yardımı, sağlık ve emeklilik fonu vb. hususlarda bir anlaşma sağlandı. Ancak Çin Mahallesindeki 500 işverenin çoğunluğu temsilcilerinin imzaladığı sözleşmeyi tanımadığını ilan etti.

Sendikalı kadın işçiler bu durum karşısında direnmeye karar verdiler. Sokaklara taştılar. Bu grevin ve direnişin sıçrama noktalarından biri 24 Haziran 1982 tarihinde yapılan miting ve yürüyüş oldu. On binlerce kadın işçi, Columbus Park’ta bir araya geldi. Verdikleri mesaj “We are one” (Biz biriz) idi. Miting sonrası Çin Mahallesi’nin tamamında yürüyüş yapıldı. Bu yürüyüş sonrası işverenlerin bir kısmı anlaşmayı kabul etti. İşçilerin kararlı tutumlarının sürmesiyle 15 Temmuz 1982 tarihinde miting yapılırken, anlaşmayı işverenlerin %90’ı kabul etmişti. Miting sonrasında Çin Mahallesi’ndeki işverenler tek tek gezildi ve 24 saat içinde anlaşmayı imzalamayan işveren kalmadı.

1982 grevi Çinli göçmen kadın işçilerinin kendi hayatlarını değiştirdiği gibi, kendileriyle ilgili imgeyi de değiştirdi. Çinli kadınların grevi hemcinslerinin ve işçilerin mücadelesine ışık tuttu.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.