Radikal feminist grup Redstockings (Uzun Kırmızı Çoraplar) tarafından yapılan çağrıyla kadınların, kürtaj yasağı üzerine konuştuğu bir etkinlik düzenlendi. ABD’nin New York şehrinde bir araya gelen ve sayısı birkaç yüzü bulan kadınlar, yasama toplantılarında, erkek konuşmacıların ve erkek “uzmanlar”ın konuyu mütemadiyen kendi aralarında tartışıyor olmalarına duydukları öfkeyi dile getirdiler, kürtaj yasağına karşı seslerini yükselttiler. Söz alan bazı kadınlar “merdivenaltı”nda yapılan kürtaj sırasında yaşadıkları olumsuz deneyimleri paylaşırken kimileri de istemeden doğurup evlatlık vermek zorunda kaldığını anlattı.

ABD’de, kürtajın yasa dışı sayıldığı 21 Mart 1969 tarihinde gerçekleştirilen bu eylem, feministlerin kamusal kürtaj tartışmasını, bir kadının kendi bedeniyle ne yapacağına karar verme hakkı tartışmasına kaydırması bakımından önemliydi. Kadınların yıllar süren mücadelesi zaferle sonuçlandı ve 22 Ocak 1973’te ABD yüksek mahkemesi, kadının bir hamileliği seçme hakkının temel, anayasal bir hak olduğuna karar verdi.   

http://womenshistory.about.com/od/abortionus/a/abortion_speakout.htm

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.