13 Eylül’de Eskişehir’de 20 yaşındaki Pelin Kalkan ve 19 yaşındaki Devrim Çelik sokakta şiddete uğradı. Devrim Çelik’in anlatımıyla olay şöyle gerçekleşti: “Beş altı arkadaş kaldırımda durduğumuz sırada yanında bir kadınla yürüyen bir adam bizi ittirerek ‘Orospu çocukları yol verin’ dedi. O sırada n’oluyor beyefendi dememle adamın üzerime yürümesi bir oldu. Olaya müdahale etmeye çalışan arkadaşıma ise tekme tokat vurmaya başladı.” Çevredeki polisten yardım isteyen gruba polis bir süre bekledikten sonra yaklaştı ve Pelin, Devrim ve saldırganla karısı karakola götürüldü. Karakolda polisin tacizlerine maruz kalan iki kadın, saldırganın tehditlerini ve küfürlerini durdurmak için polisin herhangi bir şey yapmadığını da söyledi. Olayın ertesi günü Eskişehir Kadın Platformu’ndan bir avukatın desteği ile hukuki süreç başlatıldı.

21 Eylül’de Eskişehir Demokratik Kadın Platformu sokakta şiddete uğrayan Pelin Kalkan ve Devrim Çelik’e destek vermek amacıyla sokaktaydı. Platform, erkek şiddetini protesto eden bir açıklama yaptı. “Evde, işte, sokakta, karakolda erkek şiddetine son!” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Polis tacizciyi koruma!”, “Geceleri de sokakları da istiyoruz”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor!” sloganları atıldı.

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=1379

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=1365

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.