“Diplomalar Pembe veya Mavi mi ki?” İmza Kampanyası’nı Kadın Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancılar Grubu, 19 Ekim 2009 tarihli duyuru ile başlattı. 2006’da örgütlenen İş Yaşamındaki Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı İmza Kampanyası’ndan farklı olarak bu kez imza metni doğrudan Türk Mühendis, Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) hitaben yazılmıştı. Metinde, aynı yılın Kasım ayında TMMOB’de ilk kez bir Kadın Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancılar Kurultayı düzenleneceği hatırlatılmış, bununla birlikte meslek örgütlerinde cinsiyet ayrımcılığının sürmesi eleştirilmişti. Kadın mühendis, mimar ve şehir plancıları en çok rahatsız eden, en yaygın uygulamalardan biri, TMMOB’nin cinsiyetçi iş ilanlarını üyelerine aktarmakta sakınca görmemesiydi. Oysa 2006 yılındaki imza kampanyasının finalinde, kadınların işe alımdaki cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili sorunlarını paylaşmak üzere dönemin TMMOB Başkanı ile Ankara’da bir görüşme yapmışlıkları bile vardı. Zaten o ilk kampanyanın sonrasında TMMOB’de de örgütlenen kadın mühendis, mimar ve şehir plancılar iş yaşamında uğradıkları ayrımcılığı, psikolojik ve cinsel tacizi meslek örgütlerinin gündemine sokmak için o kadar emek vermişlerdi ki, TMMOB etkinliklerinde, yayınlarında, panolarında halen ayrımcı ifadelerin yer almasının mazereti olamazdı. Üstelik 2008 yılındaki TMMOB Genel Kurultayı’nda “Cinsiyet Ayrımcılığı Takip Sekretaryası” kurulması talepleri kabul edilmişken! Talep kabul edilmişti edilmesine ama Sekretarya halen kurulmamıştı. O yüzden de “Diplomalar Pembe veya Mavi mi ki” imza metninin son talebi bu kararın hayata geçirilmesiydi.

1. TMMOB Kadın Kurultayı’nda finali yapılan kampanyanın imza metni* kurultay sonuç bildirgesi ve kararlar kitapçığına da ek olarak girmeyi başarmıştı. Ancak Cinsiyet Ayrımcılığı Takip Sekreteryası’nın kurulması “nedense” 2014 yılından önce gerçekleşmedi. Bugün TMMOB üyelerinin cinsiyet ayrımcılığına dair başvurularını yapacak bir adresleri** var artık!

*DİPLOMALAR PEMBE VEYA MAVİ Mİ Kİ?

55 yıllık TMMOB’nin tarihinde ilk kez bu yıl 21-22 Kasım’da bir Kadın Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancılar kurultayı düzenlenecektir. Bu olumlu gelişmeye rağmen TMMOB’ye bağlı bazı odalar hâlâ cinsiyet ayrımcı ifadeler içeren iş ilanlarını üyelerine aktarmaya devam etmekte, cinsiyetçi iş ilanı veya yayınların kamuoyuyla paylaşılmasında aracı bir kurum olmamak için yeterince hassasiyet göstermemektir.

Biz, Kadın Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancılar tüm TMMOB bileşenlerine şunu hatırlatmak isteriz ki; “Bay Mühendis aranıyor” gibi doğrudan veya “askerliğini yapmış” gibi dolaylı cinsiyetçi ifadelerin yer aldığı iş ilanlarının TMMOB bültenleri, yazışma listeleri, ilan panoları vb. aracılığıyla duyurulması Anayasa’nın 10. Maddesi’ne, İş Kanunu’nun 5. Maddesi’ne, Avrupa Birliği Mevzuatı ve Uluslararası Çalışma Örgütü belgelerine aykırıdır, TCK’nin 122. maddesine göre de suç oluşturmaktadır. Bizler, var olan cinsiyetçi uygulamalara artık son verilmesini istiyor ve cinsiyetçi ilanların kamuoyuyla paylaşılmasında TMMOB’nin hiçbir koşulda aracı olmamasını talep ediyoruz. Ayrıca TMMOB’nin özel sektörün verdiği cinsiyetçi iş ilanlarına karşı açılacak davalara müdahil olması veya dava açmak isteyen üyelerine destek vermesi gerektiğine de inanıyoruz. TMMOB ve bağlı Odaların hiçbir yayınında, seminerinde, toplantısında cinsiyet ayrımcılığı içeren ifadelere rastlamak istemiyor, “gözden kaçmış”, “dili sürçmüş” gibi mazeretleri kabul etmiyoruz.

TMMOB, mühendis, mimar ve şehir plancı diplomalarının pembe veya mavi renkte olmadığını cinsiyetçi işverenler başta olmak üzere tüm kamuoyuna hatırlatmalıdır.

2008 yılı 40. Genel Kurul’da oyçokluğu ile kabul edilmesine rağmen halen kurulamayan Cinsiyet Ayrımcılığı Takip Sekreteryası’nın ivedilikle hayata geçirilmesini istiyoruz.

Kadın Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancılar Grubu

**Cinsiyet Ayrımcılığı Takip Sekreteryası başvurularınızı; TMMOB Selanik Caddesi No:19/1 06650 Yenişehir/ Ankara adresine yazılı olarak, ya da [email protected]  adresine mail yoluyla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.