1987 yıllında başlayan Dayağa Karşı Kadın Dayanışması Kampanyası süresince ortaya çıkan tanıklıklar, erkek şiddetine karşı  dayanışma ağları oluşturmayı zorunlu hale getirmişti. 1989 yılı Ocak ayında, şiddete maruz kalan kadınların hukuksal ve pratik destek alabilecekleri bir telefon ağı oluşturuldu. Ancak bir süre sonra dayanışma ağlarının da yetmeyeceği, bir sığınağın gerekli olduğu somut biçimde ortaya çıktı. Şiddetle yüz yüze olan kadınlarla dayanışmayı sürdürmek, ev içindeki şiddete karşı mücadeleyi yaygınlaştırmak amacıyla 20 Nisan 1990’da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı kuruldu. Mor Çatı’nın ilk sığınağı ise 1995 yılında açıldı.

Mor Çatı’da, erkek şiddetine karşı mücadele feminist yöntemlere dayalı olarak yürütülür. Erkek şiddetinin, toplumda kadınlarla erkekler arasında var olan eşitsizliklerden kaynaklandığı, kadın dayanışmasını güçlendirerek eşitsizliklere karşı mücadele etmenin gerekli olduğu düşünülür. Kadınlara destek verirken onun adına karar vermemek esastır, karar verme sürecinde baskı yapmak yerine, kadının kendi kararı ne olursa olsun destek verilir. Kadınlar talepleri doğrultusunda sığınağa yönlendirilebilecekleri gibi dayanışma merkezinden psikolojik, sosyal, hukuki destek almayı da sürdürebilirler.

Mor Çatı, bugün -dün de olduğu gibi- dayanışma merkezi ve sığınağında kadınların şiddet görmediği bir dünya için çalışıyor.

Mor Çatı’yla iletişime geçmek ve destek olmak için: http://www.morcati.org.tr/tr/

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.