Ohio’da eyalet düzeyinde örgütlenen ilk kadın konferansı 19-20 Nisan 1850 tarihinde Salem’de toplandı. Konferansın başkanlığına, aynı zamanda köleliğe karşı aktif mücadele yürüten Betsy Mix Cowles seçildi. Cowles o dönemde Ohio’daki devlet okullarındaki siyah çocuklara karşı ayrımcılık yapan yasalara karşı kampanyaya öncülük ediyor ve 1835’ten itibaren Ashtabula İlçesi Kölelik Karşıtı Kadın Derneği’nin başkanlığını yapıyordu. Ohio toplantısına katılan beş yüz kişinin çoğu aynı zamanda kölelik karşıtı hareketin içindeydiler.

Ohio Kadın Konferansı’nın örgütleyicileri ve tüm görevlileri kadınlardı. Erkekler konferansı izleyebiliyorlardı ancak Konferans süresince konuşma ve oy kullanma hakları yoktu. Erkek izleyiciler destekçi olarak ve toplantıda çıkan kararları farklı platformlarda savunmak için oradaydılar.

Düzenleyici komisyon kadınların gelecekleri, hayatları hakkında kontrol sahibi olmaları gerektiğini ve taleplerini en iyi kendilerinin tespit edebileceğini düşündüğünden, “Siyasi haklarımız tamamen tanınana kadar, bu hakkı savunmak ve yeniden gündeme getirmek, ajitasyon yapmak, tartışmak ve dilekçe vermek bizim görevimizdir,” diyerek erkeklere söz ve karar hakkı tanımamaya karar verdi.

Ohio toplantısı kadınların eşit haklar taleplerini içeren bir kadın hakları sözleşmesi yayınlayarak sona erdi.

http://www.salem.lib.oh.us/wp-content/uploads/2015/11/WellDoneSister.pdf

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.