ABD’nin Illinois eyaletinde bir hukuk bürosunun sekreteri olan Iris Rivera’nın, kahve yapmayı reddettiği için kovulması üzerine kadınlar eylem yaptılar.

Iris Rivera, Illinois Temyiz Savunma Sicili Gazetesi’nin hukuk müsteşarıydı. Iris patronundan, sekreterlerin iş tanımının içine avukatlara kahve yapmanın da konulduğu yönünde bir talimat aldı. Kendisi kahve içmeyen Iris, iş tanımında olmayan bu “görev”i yapmayı reddetti ve işten kovuldu.

Iris’in kovulması üzerine Şikago merkezli ve iş yaşamında cinsiyetçi uygulamalar ve engellerle ilgili bir savunma grubu olan Women Employed bir eylem organize etti. 50 kadın 2 Şubat’ta Iris’in çalıştığı büroya yanlarında kahveyle, erkek avukatlara kahve yapma dersi vermeye gitti.

Kadın kurtuluş hareketi 1977 yılına kadar bazı gelenekleri sarsmıştı, ancak işverenler hala ofisteki kadınların -ve sadece kadınların- kahve yapmasını bekliyorlardı. Sekreterlerin patronlara kahve yapmaya zorlanmalarının kadın olmalarıyla ve cinsiyetçi iş bölümü nedeniyle olduğunu gündeme getiren Women Employed, Iris Rivera’nın Illinois İstihdam Uygulaması Komisyonu’na açtığı davaya da destek oldu. Ancak dava sonuçlanmadan Iris tekrar işe alındı.

Iris’in ofiste kahve yapmayı reddetmesi sonrası verilen mücadele, ülke genelinde diğer çalışan kadınların mücadelelerinde de sembol oldu.

http://archives.chicagotribune.com/1977/02/04/page/3/article/coffee-case-grounds-for-protest

http://womenshistory.about.com/od/feminism/a/coffee_protest.htm

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.