İslamcı “İktibas” dergisine yazan Konca Kuriş, buradaki yazılarında yaptığı çıkışlarla medya ve kamuoyunun gündemine girdi. İslami cemaatler arasında kadınların din ve Kur’an-ı Kerim tarafından değil; erkek egemen, kadınların aleyhine yorumları nedeniyle geri planda tutulduğunu düşünüyordu. Kur’an-ı Kerim’de başörtüsü zorunluluğu olmadığını, kadınların ve erkeklerin birlikte namaz kılabileceğini, çokeşliliğin günümüzde geçerli olamayacağını söylüyordu. Meraklı, araştırmacı, cesaretli ve sorgulayıcı bir kadın olan Konca’nın düşündüklerini yüksek sesle her ortamda dillendirmesi, onun Hizbullah tarafından ölümle tehdit edilmesine neden oldu. Konca, 16 Temmuz 1998 tarihinde Mersin’deki evinin önünden kaçırıldı.

İstanbul’da Bağımsız Kadın İnisiyatifi’nin çağrısıyla 2 Ağustos 1998 tarihinde bir araya gelen kadınlar, Taksim Meydanı’nda “Konca Kuriş’i sağ istiyoruz” yazılı dövizlerle bir gösteri düzenlediler. “Konca Kuriş unutturulmak istenen diğer kayıpların arasına karışmasın” diyen kadınların sokak afişlemesi eylemi ise Valilik kararıyla engellendi.

Konca’nın kaçırıldıktan sonra öldürüldüğü 18 ay sonra ortaya çıktı. Hizbullah operasyonu sırasında Konya Meram’da bir villanın bodrumunda Konca’nın cesedi bulundu. Öldürülmeden önce sorgulandığı, işkence gördüğü bulunan video kayıtlarından anlaşıldı.

Konca kaçırılmadan önce feministlerle yakın ilişki içindeydi. Teyzesi Necla ile Mersin’de Bağımsız Kadın Derneği’nde beraber çalıştılar. Konca kaçırıldıktan sonra, özellikle üyesi olduğu Mersin Bağımsız Kadın Derneği başta olmak üzere feministler, “Konca’yı Hemen İstiyoruz” diye eylemler, açıklamalar, afişlemeler yaptılar. Konca’nın sağ bulunması için konuyla ilgili tüm yetkililere fakslar çektiler. Pazartesi dergisi 1998 Eylül sayısının arka kapağına Konca’nın kaçırılmasını taşıdı. Öldürülme haberinin kesinleşmesinin ardından derginin 2000 Mart sayısında; İslamcılar, feministler ve yakınları ile konuşularak Konca Kuriş’e geniş yer verildi.

http://www.dha.com.tr/turbanli-bir-annenin-yazilmamis-oykusu_134629.html

http://www.pazartesidergisi.com/pdf/60.pdf

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.