12 Eylül sonrasında Kadın Kültür Evi’nde yaratıcılığıyla, neşesiyle, enerjisiyle feminist harekete çok şey katan Saadet, 12 Eylül öncesi İlerici Kadınlar Derneği’nde aktif olarak çalıştı. İKD’nin Şişli Şube Başkanıydı. Komünist bir kadın olan Saadet 12 Eylül’de tutuklandı ve bir süre cezaevinde kaldı.

İ.T.Ü.’nün inşaat mühendisliği sınıfında tek kız öğrenciydi. Türkiye’nin sayılı kalıp mühendislerindendi. Edebiyat, inceleme, antropoloji, işletme, tıp ve fizik alanlarında on yedisi Almancadan, on biri İngilizceden yirmi sekiz kitap çevirdi. Literatür Yayınları’nın, Remzi Yayınevi’nin, Optimist’in editörüydü. İstanbul kültür başkenti etkinliğinde ‘Saklı Bahçeler, Bir Şişli Esintisi’ni yazdı.

“Saadet Türkiye feminizminin çok etkili kampanyalarının içinde yer aldı. O bende ve tüm yol arkadaşlarının hafızasında, ‘Flört fahişelik gibidir’ diyen Cemil Çiçek’e ‘Düdük gibi laf etmişsin desek ya’ önerisini getirirkenki ses tonu, ‘mor iğne iyi olur ya’ derken savurduğu kahkahası, ‘geceleri de istiyoruz’ derkenki edası, boşanma eylemindeki direnciyle hep canlı kalacak.” (Handan Koç)

http://www.birgun.net/haber-detay/feminist-hareket-saadet-ini-kaybetti-61442.html

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.