Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Kadın Konferanslarının üçüncüsü 15-26 Temmuz 1985 tarihlerinde Kenya, Nairobi’de gerçekleşti. 1985 konferansının özelliği, ilk kez lezbiyen haklarının bir BM resmi toplantısına girmesi ve kadınlara karşı şiddetin gizlenmesi değil hedef alınması gereken bir alan olarak belirmesinde dönüm noktası olmasıydı.

1975 yılı BM tarafından Uluslararası Kadın Yılı ilan edilmiş, ilk Dünya Kadın Konferansı Meksiko şehrinde toplanmıştı. 1975-1985 yıllarının Kadınların On Yılı olması ve her beş yılda bir eylem planları ile gerçekleşen ve gerçekleşmeyen ilerlemeyi izleme toplantılarının yapılması kararlaştırılmıştı. 1980 yılında Kopenhag’da ikinci konferans yapılmış, ayrıca CEDAW imzaya açılmıştı. Türkiye’nin CEDAW ile ilgili temel çekincelerini kaldırarak imzalaması ise 1985 yılında gerçekleşmişti.

Nairobi’de yapılan III. BM Dünya Kadın Konferansı’nın başkanı Margaret Kenyatta idi. Konferansa aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 157 ülkeyi temsilen 1400 kadar resmi delege ile 10 binden fazla kadın katıldı. Kadınların ekonomik ve sosyal yaşamın dışında bırakılması ve sonuçta kalkınmadan daha az pay aldıkları vurgulandı. Sonuç bildirgesinde yasal, sosyal ve siyasal katılımda eşitlik stratejileri kabul edildi.

Dördüncü konferans 1995 yılında Pekin’de yapıldı. Türkiye’nin de çekincesiz kabul ettiği Pekin Deklarasyonu kabul edildi.

Nairobi’de Kasım 2019’da bu kez ICPD-Kahire Konferansı’nın 25. yılı nedeniyle 178 ülkeden 10 bin kadın yine bir araya geldi.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Conference_on_Women,_1985

https://www.ttb.org.tr/sted/sted0304/kongre.pdf

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.