4 Nisan 1913’te yayına başlayan ve kadınların siyaset, eğitim, çalışma hayatına katılım ve haklarının konu edildiği periyodik Kadınlar Dünyası[i] gazetesinde, kadınlar için üniversite düzeyinde eğitimi destekleyen çeşitli yazılar, tartışmalar yürütülüyordu. 7 Şubat 1914’te, 3000 binin üzerinde tiraj yapan dergideki tartışmaların da oluşturduğu kamuoyu ile ilk kez üniversitede (darülfünun), kadınlar için konferanslar düzenlendi. Bu konferanslara 700’e yakın kadın katıldı.12 Eylül 1914’te ise şimdi yerinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bulunan Zeynep Hanım Konağı’nda, İnas Darülfünun (Kadın Üniversitesi) kuruldu. 24 Ekim’de, üniversitede öğretim başladı. Edebiyat ve Fen (Tabii Bilimler ve Matematik) bölümlerinden oluşan İnas Darülfünunu’nda eğitim üç yıldı. O sıralarda, Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşı’na girmişti.

1.Dünya Savaşı’nın bitiminde Osmanlı Hükümeti, İnas Darülfünunu’nun müdür ve öğretim elemanlarının maaşını kesti. Maarif Nazırı Ali Kemal, Darülfünun Müdürü Ahmet Naim’e İnas Darülfünunu’nun kapatıldığını ve kadın öğrencilerin Darülfünun’da erkeklerle okuyacağını söyledi. Darülfünun müdürü, karma eğitime karşı çıktı. Aynı binada kadın ve erkek öğrenciler için iki ayrı program hazırlandı. Bu gelişmeler hem dergide hem basında karma eğitim tartışmalarına sebep oldu.

13 Ocak 1923’te karma eğitime geçildi.

Derginin sahibi Nuriye Ulviye şöyle diyor:

Darülfünun’u istemek bizim hakk-ı insaniyemizdir. Bilmiyorum bunu istemekte ne fevkaladelik görülüyor? Asıl fevkaladelik hakkımızın verilmemesindedir.

Kaynak: İstanbul Kadın Müzesi’nin “Kadınların Üniversitede 100 Yılı İnas Darülfünunu / Kadın Üniversitesi 1914 – 1919

https://bianet.org/system/uploads/1/files/attachments/000/001/264/original/UniversitedeIlkKadinlar__opt.pdf?1417525942

[i] Kadınlar Dünyası grubu 28 Mayıs 1913’te Osmanlı Müdâfaa-i Hukuk-ı Nisvan Cemiyeti’ni kurdu.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.