1987 yılında Dayağa Karşı Kampanya ile Türkiye’de ikinci dalga feminist hareket kamuoyu önünde ilk ses getiren kampanyasını yapmış ve pek çok kadının hayatını doğrudan etkileyen erkek şiddeti konusunu gündeme taşımıştı. Bu kampanyanın etkisi 1989 yılındaki yerel seçimlere kadar ulaştı. Kadınlar belediye başkan adaylarından erkek şiddetinin karşısında kadınların hayatlarını devam ettirebilmeleri, şiddetten kaçan kadınların yeni bir yaşama başlayabilmeleri için elzem olan sığınakların açılmasını talep ettiler.

İstanbul Belediye Başkanı seçilen Nurettin Sözen adaylığı sırasında bu talebe olumlu karşılık verdi ve belediye başkanı seçilirse sığınak açacağına söz verdi. Seçildikten sonra kadın başkanın olduğu yerde sığınağı açalım diyerek Şişli Belediye Başkanı olan Fatma Girik’e bu görevi devretti. Aynı tarihlerde Bakırköy’de Yıldırım Aktuna’nın başkanlığındaki belediyede de sığınak açılması için çalışmalara başlandı.

Eylül ayında iki ilçede birden iki kadın sığınmaevinin açılışı yapıldı. 11 Eylül 1990 tarihinde Bakırköy Belediyesi Kadın Sığınmaevi, 30 Eylül 1990 tarihinde de Şişli Belediyesi Kadın Sığınmaevi açıldı.

O dönemde feministler sığınakların kadınların aileye bağımlı kalmadan ve evliliğe mahkum olmadan yeni bir hayata hazırlanacakları geçici yerler olduğunu vurguladılar ve açılan bu iki sığınağı da bu anlayışla işletilmediği için sıkça eleştirdiler. Özellikle Şişli’deki sığınakta kadınların bir kısmı kocalarıyla barıştırılmaya çalışıldı, gezmek isteyen kadınlara izin verilmedi. Bakırköy’dekinde ise kısmen daha iyi bir sistem kurulmuştu, kadınlar için ücretsiz meslek kursları ve çocukları için kreş sağlanıyordu.

Ancak her iki sığınak da 1994 yerel seçimlerinden sonra gelen yeni başkanlarca bakım, tadilat, daha modern yapıların oluşturulacağı gibi bahanelerle kapatıldı.

Bakırköy Belediyesi Kadın Sığınmaevi 350 kadın ve 255 çocuğa sığınma olanağı sağladı. Şişli Belediyesi’ne bağlı kadın sığınağına ise iki yılda 600 başvuru oldu ve 190 kadına barınma olanağı sağlandı.

https://bianet.org/kadin/ekonomi/13591-iki-siginagin-yildonumu

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.